Exclusiv Ministerul Afacerilor Externe

Ministrul Oana Țoiu, la Reuniunea NATO de la Helsingborg: „Numărul și intensitatea amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, vor crește în spațiul aliat”

Comunicat de presă

Data: 

 22.05.2026

Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, a participat, în perioada 21 – 22 mai 2026, la Helsingborg (Suedia) la Reuniunea miniștrilor de externe din statele membre NATO.

Evenimentul s-a concentrat asupra pregătirii Summit-ului NATO de la Ankara, care va pune accentul pe implementarea angajamentelor asumate la Haga (inclusiv creșterea cheltuielilor de apărare și consolidarea industriei de apărare transatlantice), pe consolidarea descurajării și apărării aliate pe întreg Flancul Estic, precum și pe continuarea sprijinului acordat Ucrainei.

Ministrul Oana Țoiu a arătat, în acest context, că Summit-ul de la Ankara trebuie să reprezinte o reconfirmare a unității și solidarității transatlantice și a angajamentelor comune pentru consolidarea apărării colective și o descurajare eficientă, pe baza unei împărțiri echitabile a responsabilităților între statele membre. A susținut consolidarea contribuției aliaților europeni la îndeplinirea obiectivelor NATO și, în mod special, la asigurarea apărării Europei. A prezentat contribuțiile României în diverse domenii și prioritățile care țin atât de forțele armate, cât și de industria de apărare.

Oficialul român a reiterat necesitatea continuării sprijinului pentru Ucraina, subliniind că securitatea Ucrainei este cel mai puternic indicator al menținerii și consolidării securității euro-atlantice. Totodată, a pledat pentru reluarea eforturilor de pace și necesitatea presiunii sporite asupra Rusiei pentru a se așeza la masa negocierilor și a subliniat provocările pe care situația de securitate din regiunea Mării Negre le generează inclusiv pentru Republica Moldova, care are nevoie de susținere în vederea sporirii rezilienței la efectele războiului și la amenințările hibride ale Rusiei.

În context, ministrul Oana Țoiu a evidențiat eforturile României, alături de alți aliați, pentru un răspuns NATO mai coordonat la amenințările hibride și a anunțat că România va găzdui la București, în luna octombrie, simpozionul aliat dedicat acestui subiect. „Experți din toate statele aliate se vor reuni la București pentru a construi un răspuns comun, deoarece evaluăm că numărul și intensitatea amenințărilor hibride, în special venite dinspre Rusia, vor crește în spațiul aliat în viitor”, a declarat ministrul afacerilor externe.

Related posts

La cenaclul literar”Al.Florin Țene “    – Medalionul literar “Literatura fereastră deschisă  spre cunoaștere “

Liliana Moldovan

Drum bun printre stele, domnul Dan Teodorescu!

GT Post

CONSTANTIN BRÂNCUŞI

GT Post

8 MARTIE – ZIUA INTERNAŢIONALĂ A FEMEII

GT Post

Eveniment special de Ziua Copilului – 31 mai 2025, ora 10:00

Ion Marius Tatomir

”Cronici din Nord” de Gelu Dragoș-seismograf al evoluției literaturii contemporane

Liliana Moldovan

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy