10.4 C
Nürnberg, DE
June 10, 2026
București Diaspora

Vești uriașe pentru românii din diaspora!

Camera Deputaților a adoptat ieri Proiectul de Lege pentru modificarea și completarea art. 22 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate. Titlul de călătorie o să fie eliberat şi în format electronic, semnat cu semnătură electronică calificată şi asimilat înscrisurilor autentice. Legea urmează să meargă la promulgare.

Deputatul PNL Florin Alexe: Propunem dezvoltarea capacităţii tehnice a misiunilor diplomatice şi a secţiilor consulare ale României pentru primirea şi recunoaşterea electronică a documentelor, certificatelor și atestatelor eliberate de autorităţile publice din statele membre UE, precum şi dezvoltarea capacităţii tehnice pentru programarea electronică a cetăţenilor români la misiunile diplomatice şi la secţiile consulare ale României în scopul accesării serviciilor consulare care necesită prezenţa fizică a cetăţenilor români. Sursa: www.stiripesurse.ro

Related posts

Comunicat de presӑ

GT Post

RBL Summit 2026 | Puterea transformării. De la lideri la schimbare reală

Ionela van Reez-Zota

Mărțișor la Ambasada Republicii Moldova la Roma

Ionela van Reez-Zota

Participarea Ambasadorului României la ceremonia oficială de acordare a statutului de corporație de drept public Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nord

GT Post

Asociația DACIA e.V. din Nürnberg, parte activă în „Săptămâna Acțiunii Schnupper-Ehrenamt” – peste 550 de participanți înscriși

Ionela van Reez-Zota

Bürgerreise Rumänien / Călătorie în România

Willem Alexander van Rees

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy