24 iunie 2026
Președintele României, Nicușor Dan, a participat miercuri, 24 iunie 2026, la recepția oferită de Ambasada Statelor Unite ale Americii în România cu ocazia celei de-a 250-a aniversări a Zilei Independenței.
Vă prezentăm în continuare transcrierea alocuțiunii susținute de Președintele României în cadrul recepției:
Dear Ambassador Nirenberg,
Ladies and gentlemen,
It is a distinct pleasure to extend, on behalf of the Romanian people, warm congratulations to our American friends, as they celebrate the 250th anniversary of the Declaration of Independence.
Throughout history, certain events and ideas transcend the boundaries of time, place, and nation. They become more than defining moments for a single nation or era. They enter the shared heritage of humanity and continue to inspire generations across the world.
The Declaration of Independence of the United States is one such landmark. It belongs first and foremost to the American people. Yet, in a profound sense, it belongs to all who cherish the values it proclaims: liberty, equality, human dignity, and the right of peoples to determine their own destiny.
In this spirit, the Declaration is ”ours” as well, and today we join our American friends in celebrating this historic milestone and its enduring legacy that has helped shape the modern world.
Doamnelor și domnilor,
Călătoria de 250 de ani a Statelor Unite nu a început și a fost niciodată parcursă în solitudine.
Dincolo de momentul proclamării, independența a fost câștigată prin luptă și cu sprijinul mai multor puteri europene. Acum, State Unite dețin un rol central într-un sistem de alianțe și parteneriate care ne asigură libertatea, securitatea și prosperitatea.
Acest sistem „occidental”, în sens politic, nu geografic, are o valoare specială pentru România, ca stat care, încă de la Unirea Principatelor, și-a asumat voluntar și conștient rolul de exponent al unei civilizații clădite pe ideile și principiile care i-au animat și pe Părinții Fondatori ai Statelor Unite.
Este un rol care a necesitat și necesită mult efort, generație după generație, într-un context regional adesea descurajant.
Astăzi, rezultatele perseverenței românilor privind apartenența la comunitatea occidentală de valori sunt mai importante ca oricând. Sunt și motivul pentru care am onoarea să salut independența Statelor Unite în calitate de Președinte al unei țări care în 2027 va celebra 30 de ani de când este Partener Strategic al Statelor Unite, 20 de ani de când aparține Uniunii Europene și 23 de ani de când este membră NATO.
Pe acești trei piloni se fundamentează identitatea occidentală a României de azi, un partener dedicat, onest și responsabil, care contribuie la asigurarea securității și prosperității noastre comune.
Nu trebuie să uităm că, în vecinătatea noastră, agresiunea Rusiei contra Ucrainei continuă, iar România și cetățenii ei sunt afectați direct de consecințele escaladării nesăbuite în care s-a angajat Kremlinul. Flancul Estic al NATO și regiunea Mării Negre se află în prima linie a amenințărilor ruse.
Doresc să exprim și cu această ocazie profunda recunoștință a României și a fiecărui cetățean al său pentru eforturile Statelor Unite și ale Aliaților noștri de a consolida măsurile de apărare și descurajare în țara noastră.
Dar, în timp ce suntem recunoscători tuturor Aliaților noștri, vă asigur că România își asumă pe deplin responsabilitatea pentru propria apărare și contribuie la securitatea partenerilor săi.
Peste câteva zile, la Summitul NATO de la Ankara, voi prezenta Președintelui Trump și aliaților noștri eforturile pe care România le face pentru creșterea capabilităților forțelor sale armate. Astfel, participăm cu determinare la efortul comun european de consolidare a securității euroatlantice.
Domnule Ambasador, în plan bilateral, lucrăm intens pentru un obiectiv comun, acela de a ridica Parteneriatul Strategic dintre România și Statele Unite la un nivel superior de ambiție și de a fructifica pe deplin întregul potențial de care dispunem, în calitate de cel mai apropiat și dedicat aliat al SUA din această regiune.
Sunt încrezător că vom înregistra progrese semnificative prin valorificarea oportunităților strategice, în beneficiul cetățenilor noștri, în domenii precum apărarea, comerțul, securitatea energetică, tehnologiile avansate, securitatea cibernetică, conectivitatea strategică și dezvoltarea de lanțuri de aprovizionare sigure.
Aderarea țării noastre la OCDE este o prioritate strategică, nu doar prin prima intereselor economice naționale, ci și prin cea a apartenenței la un set de valori comune, iar sprijinul Statelor Unite este esențial în acest demers.
Și pentru că am amintit de valori pe care le împărtășim, revin la ideea cu care am început – forța durabilă a idealurilor proclamate prin Declarația de Independență. Această forță trebuie să continue să ne inspire și astăzi, când suntem confruntați cu provocări complexe și crize suprapuse la nivel global. Arma noastră comună cea mai eficientă este unitatea, iar forța unității vine tocmai din valorile noastre comune. De aceea, România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației.
La mulți ani Statelor Unite ale Americii! La mulți ani prieteniei româno-americane!
Happy Independence Day!
