Ministerul Afacerilor Externe

Ministrul Oana Țoiu s-a întâlnit cu președintele Comitetului Militar al NATO, amiralul Giuseppe Cavo Dragone

Comunicat de presă

Data: 

 07.05.2026

Ministrul afacerilor externe, Oana-Silvia Țoiu, s-a întâlnit joi, 7 mai 2026, cu amiralul Giuseppe Cavo Dragone, președintele Comitetului Militar al NATO, aflat în vizită la București.

Discuțiile s-au concentrat pe securitatea Flancului Estic și a regiunii Mării Negre, pe apărarea aeriană și pe modul în care Alianța răspunde la incidentele cu drone produse în ultima perioadă în spațiul aerian al statelor aliate, inclusiv România.

Amiralul Dragone a apreciat că România rămâne un aliat de încredere în cadrul NATO, contribuția României în misiuni sub comandă NATO, modernizarea forțelor armate și rolul activ jucat pe Flancul Estic. A reconfirmat atenția pe care Alianța o acordă securității regiunii Mării Negre și a transmis că sprijinul aliat pentru România va continua puternic.

Ministrul Oana Țoiu a subliniat importanța strategică, energetică și economică a Mării Negre pentru România și pentru Europa, prezentând și cooperarea regională întărită cu Bulgaria și Turcia pentru protejarea acestui spațiu. A pus, de asemenea, accent pe necesitatea unei cooperări aliate mai puternice împotriva amenințărilor hibride și au discutat despre seminarul NATO care va fi organizat de Ministerul a Afacerilor Externe, împreună cu NATO, în octombrie, în București.

„România este profund angajată în dezvoltarea celei mai puternice alianțe defensive din lume și cei peste 20 de ani de când suntem membri NATO au sedimentat o încredere puternică a cetățenilor în alianța nord-atlantică, iar asta poate face față oricăror furtuni politice. Avem nevoie de NATO pentru securitatea noastră și ceilalți aliați știu că se pot baza la rândul lor pe noi. Alianța face față acum crizelor multiple, presiunii relației dintre aliați și nevoii de inovare și coordonare crescută, iar România are un rol cheie în coordonarea necesară evoluției alianței, ca gazdă, într-o săptămână, a summit-ului B9, în București și a seminarului NATO, pe care îl găzduim în toamnă, privind amenințările hibride”, a declarat Oana Țoiu, ministrul afacerilor externe.

Comitetul Militar este principalul for militar al NATO și reunește reprezentanții armatelor statelor membre, având rol consultativ pentru deciziile politice ale Alianței.

Related posts

România, în centrul deciziilor NATO privind amenințările hibride. Bucureștiul va găzdui Simpozionul Anual al NATO pe teme hibride în octombrie 2026

Ministrul afacerilor externe, Oana Țoiu, participă la Consiliul Ministerial al OSCE de la Viena

Ion Marius Tatomir

Participarea secretarului de stat pentru afaceri europene Clara Staicu la reuniunea Consiliului Afaceri Generale (CAG)

Ion Marius Tatomir

Participarea ministrului afacerilor externe, Oana Țoiu, la deschiderea Forumului „Rebuilding Ukraine: Security, Opportunities, Investment”

Ion Marius Tatomir

Participarea ministrului afacerilor externe, Oana Țoiu, la Forumul European de la Alpbach

Ion Marius Tatomir

Semnarea Planului de Acțiune pentru o cooperare bilaterală consolidată între România și Republica Federală Germania

Ion Marius Tatomir

Lasă un comentariu

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy